Morela Harlayne to odmiana wyselekcjonowana w Kanadzie, która cechuje się dużą wytrzymałością na mróz i choroby. Rodzi też pyszne owoce, a jej uprawa nie jest zbyt wymagająca, więc to idealny wybór także dla amatorów.
Morela Harlayne sprawdzi się w przydomowym ogrodzie, na działce lub w sadzie towarowym.
Charakterystyka drzewa
Drzewko Moreli Harlayne rośnie silnie, tworząc szeroką, rozłożystą koronę. Docelowo może osiągać od 4 do 5 metrów wysokości, ale wysokość można korygować cięciem. Kwitnie w kwietniu, pokrywając gałązki kwiatami w kolorze białym lub różowym.
Morela Harlayne plonuje regularnie i obficie, a dojrzałość zbiorcza owoców przypada na połowę sierpnia. Zanim jednak zbierzemy pierwsze morele, trzeba trochę poczekać, ponieważ odmiana najczęściej owocuje w trzecim lub czwartym roku po posadzeniu.
Drzewka owocowe z odkrytymi korzeniami można nabyć dwa razy w roku – wiosną lub jesienią, a bezpośrednio po zakupie zaleca się ich umieszczenie w gruncie.
Owoc
Morela Harlayne rodzi średnie lub duże owoce, które zazwyczaj ważą około 45-50 gramów. Kształt mają okrągły, nieco spłaszczony od szypułki. Skórka owoców jest pomarańczową, obmyta jasnoczerwonym, rozmytym rumieńcem.
Miąższ również ma pomarańczowy kolor, jest bardzo zwięzły, lekko aromatyczny, słodkie, z delikatną kwaskową nutą, bardzo smaczny. Pestka owoców jest niewielka, dobrze odchodzi od miąższu.
Owoce tej odmiany można spożywać na surowo, dodawać do ciast, deserów, czy różnych potraw. Sprawdzą się też przetwórstwie, na przykład przy produkcji dżemów, kompotów, czy musów.
Uprawa
Morela Harlayne najlepiej czuje się na ciepłym i słonecznym stanowisku. Gleba powinna być żyzna, bogata w składniki odżywcze, umiarkowanie wilgotna z pH lekko kwaśnym. Odmiana dobrze znosi mrozy naszego klimatu, ale mimo wszystko młode sadzonki lepiej zabezpieczać przed zimą.
Ma średnią podatność na choroby, więc nie będzie wymagać specjalnej uwagi. Mimo wszystko trzeba pamiętać o regularnym przycinaniu drzewka, a pierwszy zabieg wykonuje się już wiosną, nawet po bezpośrednim posadzeniu.
Sadząc drzewko jesienią z cięciem czekamy do wiosny i powinno objąć skrócenie przewodnika i dłuższych gałązek. W kolejnych latach trzeba będzie formować koronę, a także wykonywać cięcie prześwietlające.
Oznacza to wycinanie gałęzi rosnących do środka, złamanych, czy też chorych. Cięcie warto wykonywać w pogodne dni, a powstałe rany zabezpieczać maścią ogrodniczą lub farbą emulsyjną z dodatkiem fungicydów.
Zapylacze
Harlayne jest częściowo samopylna, więc wyda plon na około 80% swoich możliwości bez innych odmian w pobliżu. W celu zwiększenia owocowania wymaga się posadzenia jej w sąsiedztwie morel, które kwitną w podobnym terminie.
W roli zapylacza sprawdzi się Morela Wczesnej z Modern, Hargrandy.