Morela Sirena to późna odmiana, która została wyhodowana w Rumunii. Drzewo to charakteryzuje się wysoką odpornością na mróz oraz tolerancją na choroby.
W dodatku, Morela Sirena rodzi smaczne owoce i pięknie prezentuje się w okresie kwitnienia, więc może stać się również elementem dekoracyjnym naszych przydomowych ogrodów i działek.
Charakterystyka drzewa
Drzewo owocowe rośnie średnio silnie, tworząc mocno rozłożystą koronę. Gałęzie rosną pod szerokim kątem. Docelowa wysokość to około 4-5 metrów, choć można ją korygować cięciem.
Morela Sirena kwitnie wiosną i wtedy zachwyca nawet najbardziej wymagających, ponieważ jej gałązki pokrywają się dużymi, białymi kwiatami. Drzewo owocuje dobrze, corocznie.
Dojrzałość zbiorcza owoców przypada na drugą połowę sierpnia, a z jednego dorosłego drzewa można zebrać nawet około 40 kg moreli.
Owoc
Morela Sirena rodzi duże owoce, a waga pojedynczej jednostki sięga około 50-60 gramów. Kształt mają owalny, skórkę pomarańczową, pokrytą w 40-70% czerwonym, kropkowanym rumieńcem.
Miąższ owoców również jest pomarańczowy, jędrny, w smaku wyrazisty, słodki i soczysty. Pestka jest mała, dobrze odchodzi od miąższu. Owoce odmiany Sirena nadają się do bezpośredniego spożycia, można je dodawać do deserów, ciast i potraw.
Sprawdzą się także przy produkcji przetworów, w tym na przykład dżemów, kompotów, czy musów.
Uprawa
Aby cieszyć się dobrymi plonami i lepiej wybarwionymi owocami, Morela Sirena powinna być umieszczona na ciepłym i słonecznym stanowisku, które jest dobrze osłonięte od wiatru. Odpowiednia gleba to żyzna, przepuszczalna, próchnicza, o obojętnym odczynie pH.
Odradza się brania pod uwagę terenów podmokłych, ponieważ na takich odmiana nie będzie dobrze rosła. Morela Sirena jest odmianą wysoce mrozoodporną, a z niskimi temperaturami dobrze sobie radzi nie tylko drzewo, ale też kwiaty z uwagi na późniejsze kwitnienie.
Dobrze odporna także na szkodniki, czy wiele chorób, w tym na brunatną zgniliznę drzew pestkowych. Wymaga jednak od nas trochę uwagi, a jednym z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych jest przycinanie. Pierwsze cięcie wykonuje się wiosną, nawet po zasadzeniu.
Wówczas przycinamy przewodnik i pędy boczne o połowę. Jeśli drzewko sadzimy jesienią, to z pierwszym zabiegiem czekamy do najbliższej wiosny. W kolejnych latach będziemy musieli wykonywać cięcie formujące koronę, a także pamiętać o przerzedzaniu zawiązków.
Najlepiej robić to tak, by odległość między owocami wyniosła około 13 cm.
Zapylacze
Morela Sirena jest samopłodna, więc do dobrego owocowania nie wymaga innych odmian w pobliżu.