Morela Goldrich to odmiana pochodząca ze Stanów Zjednoczonych, która jest krzyżówką Moreli Perfection i Sunglo. Cieszy się sporą popularnością w wielu krajach, w tym również w Polsce. Uważana jest za jedną z najzdrowszych odmian.
W dodatku, rodzi duże i smaczne owoce, a przy tym jest wytrzymała na niskie temperatury i choroby. Dzięki temu z uprawą Moreli Goldrich poradzą sobie wszyscy, nawet początkujący sadownicy. Ta odmiana sprawdzi się idealnie w sadzie towarowym, przydomowym ogrodzie lub na działce.
Charakterystyka drzewa
Drzewko owocowe rośnie bardzo silnie, tworząc wzniesioną koronę z licznymi rozgałęzieniami. Docelowo dorasta do około czterech metrów wysokości. Kwitnie dosyć wcześnie, bo na początku kwietnia i wtedy rodzi piękne, białe kwiaty.
Morela Goldrich dość szybko wchodzi w okres owocowania. Plonuje każdego roku obficie, a dojrzałość zbiorcza owoców przypada na połowę lipca. Drzewka owocowe z odkrytymi korzeniami można nabyć wiosną i jesienią, a bezpośrednio po zakupie powinno się je umieścić w gruncie.
Owoc
Morela Goldrich wydaje na świat bardzo duże owoce, a jedna sztuka średnio waży 70-90 gramów. Zdarzają się jednak też znacznie większe owoce, które ważą około 150 gramów. Kształt mają owalny, lekko spłaszczony. Skórka owoców jest mocno pomarańczowa, gładka i lśniąca, często z małym rumieńcem w kolorze czerwonym.
Miąższ jasnopomarańczowy, aromatyczny, słodko-kwaskowy, smaczny, z dobrze odchodzącą pestką. Owoce odmiany Goldrich można spożywać na surowo, dodawać do deserów, ciast i potraw. Sprawdzają się też w produkcji dżemów, konfitur i musów.
Uprawa
Najlepszym stanowiskiem dla Moreli Goldrich jest miejsce ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru. Drzewo będzie dobrze rosło na glebie żyznej, przepuszczalnej i próchniczej. Odradza się miejsc z glebami zlewnymi i ciężkimi, ponieważ w ten sposób narazimy drzewo na choroby kory i drewna.
Morela Goldrich jest odporna na niskie temperatury, w tym pąki dobrze znoszą wiosenne przymrozki. W uprawie kluczowe znaczenie ma przycinanie, a pierwszy zabieg wykonuje się już wiosną, nawet po bezpośrednim posadzeniu drzewka.
Jeśli do nasadzenia doszło jesienią, to z pierwszym cięciem czekamy do najbliższej wiosny. Wówczas trzeba skrócić gałęzie o 1/3 ich wysokości, ponieważ w ten sposób wyrównają się proporcje korony do bryły korzeniowej.
W kolejnych latach trzeba prześwietlać i odmładzać drzewko, gdyż w ten sposób odwdzięczy się lepszym owocowaniem. Po wejściu Moreli Goldrich w okres owocowania można przeprowadzać cięcie również latem, zwłaszcza w pogodne i ciepłe dni.
Rany po cięciu warto zabezpieczać maścią ogrodniczą lub farbą emulsyjną z dodatkiem fungicydów.
Zapylacze
Morela Goldrich jest częściowo samopylna, więc samodzielnie wyda owoce, ale plony nie będą zbyt obfite. Jeśli zatem chcemy zwiększyć owocowanie, to powinniśmy posadzić inną odmianę moreli, która kwitnie w podobnym terminie.
W roli zapylacza na pewno sprawdzi się Morela Early Orange, Harcot, Aurora, Pinkcot, czy Wczesna z Morden.