Śliwomorela Dapple Dandy to odmiana pochodząca ze skrzyżowania śliwy japońskiej z morelą. Charakteryzuje się bardzo smacznymi owocami, niektórzy nawet stwierdzili, że jest to najsmaczniejsza hybryda śliwomoreli.
Jednak warto też wspomnieć, że Śliwomorela Dapple Dandy wykazuje niską podatność na choroby i wysoką mrozoodporność, więc jej uprawę z powodzeniem można prowadzić na terenie całej Polski. Sprawdzi się idealnie do przydomowego ogrodu, na działkę, jak i do sadu produkcyjnego.
Charakterystyka drzewa
Drzewo Śliwomoreli Dapple Dandy rośnie umiarkowanie silnie, tworząc stożkową, średnio zagęszczoną koronę. Docelowo drzewo może osiągnąć w granicach 3-4 metrów wysokości. Odmiana wcześnie wchodzi w okres owocowania, plonuje bardzo obficie.
Dojrzałość zbiorcza przypada na początku lipca, lecz precyzyjny termin zbioru plonów zależy od jakości stanowiska, jak również klimatu panującego w danym rejonie i warunków pogodowych.
Owoc
Owoce Śliwomoreli Dapple Dandy są dużych rozmiarów. W kształcie okrągłe, z purpurową skórką. Miąższ ciemnoczerwony ze zwartą konsystencją, soczysty, intensywnie słodki, przypominający aromatyczne połączenie śliwki i moreli. Pestka bardzo łatwo odchodzi od miąższu, co zdecydowanie ułatwia jedzenie.
Owoce Śliwomoreli Dapple Dandy warto spożywać na surowo, ponieważ zawierają w sobie spore ilości składników odżywczych i minerałów. Jednak owoce można też wykorzystywać do przygotowywania deserów, ciast i różnych potraw. Sprawdzają się idealnie w produkcji marmolad, soków, alkoholi, czy konfitur.
Uprawa
Śliwomorela Dapple Dandy preferuje słoneczne i ciepłe stanowiska, najlepiej osłonięte od silnego wiatru. Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna, o umiarkowanym poziomie wilgotności, lekko kwaśna lub obojętna z pH w granicach około 5,6-7.0.
Przed umieszczeniem sadzonki w ziemi, warto ją wcześniej przekopać i odchwaścić, a w razie potrzeby także dodatkowo użyźnić z pomocą kompostu lub torfu. Z racji tego, że drzewa Śliwomoreli Dapple Dandy są odporne na mróz i choroby, to są proste w utrzymaniu.
Jednak trzeba pamiętać o regularnym przycinaniu, a pierwsze powinno się wykonać wiosną, nawet tuż po zasadzeniu. Sadzone drzewka jesienią muszą poczekać do najbliższej wiosny i pierwsze cięcie powinno opierać się na skróceniu pędów bocznych o 1/3 i przewodnika o połowę.
Jeśli sadzonka jest nierozgałęziona, to należy ją skrócić do około 80 cm. W kolejnych latach trzeba będzie wykonywać cięcie formujące i prześwietlające.
Zapylacze
Śliwomorela Dapple Dandy jest częściowo samopłodna i jest w stanie wytworzyć plon na około 80% swoich możliwości. Oczywiście można go zwiększyć, ale wiąże się z koniecznością posadzenia w pobliżu innych odmian o podobnym okresie kwitnienia.
Dla Śliwomoreli Dapple Dandy dobrymi zapylaczami są śliwy japońskie, w tym na przykład odmiana Casselman, Black Amber, Flavor Queen, Angelno, czy Santa Rosa.