Śliwa Japońska Ozark Primer to jedna z popularniejszych odmian, która powstała w USA. Jest krzyżówką odmian Burbank i Methley. Wyróżnia ją nie tylko duży owoc o atrakcyjnym wyglądzie, ale również wczesne dojrzewanie i duża mrozoodporność. To wyjątkowa odmiana śliwy japońskiej, która sprawdzi się w sadzie towarowych, na działce oraz w przydomowym ogrodzie.
Charakterystyka drzewa
Drzewo odmiany Ozark Primer początkowo rośnie silnie, ale gdy wchodzi w okres owocowania, to wzrost spowalnia. Docelowo drzewo może osiągnąć od 3 do 4 metrów wysokości. Koronę tworzy luźną, rozłożystą, z bogatym ulistnieniem pędów.
Śliwa Japońska Ozark Primer kwitnie wczesną wiosną i wtedy pokrywa się jasnymi kwiatami w kolorze białym, beżowym lub kremowych, które wyglądają pięknie i mogą stanowić ciekawą dekorację przed domem, czy na działce.
Wcześnie rozpoczyna też owocowanie, najczęściej już w drugim lub trzecim roku po posadzeniu. Plonuje obficie, a dojrzałość zbiorcza owoców przypada na pierwszą połowę sierpnia.
Owoc
Śliwa Japońska Ozark Primer daje bardzo duże owoce, których waga w sprzyjających warunkach może dochodzić nawet do około 100 g. Kształt mają kulisty, skórkę różowoczerwoną z jasnym nalotem. Miąższ jest dość twardy, pomarańczowy, ale bardzo soczysty i słodki.
Pestka niecałkowicie oddziela się od miąższu, ale i tak wynagradza to atrakcyjny wygląd oraz dobry smak. Owoce warto spożywać w stanie surowym, dodawać do deserów, ciast i różnych potraw. Będą też świetne na dżemy, konfitury, soki, czy różnego typu nalewki.
Uprawa
Śliwa Japońska Ozark Primer preferuje ciepłe i słoneczne stanowiska, najlepiej takie, gdzie słońce jest przez minimum sześć godzin dziennie. Jeśli wybór padnie na półcieniste stanowisko, to należy spodziewać się gorszego plonowania.
Najlepsza będzie gleba żyzna i przepuszczalna, lekko kwaśna lub obojętna. Drzewa te lepiej reagują na nadmiar wody, niż na jej niedostatek. Dlatego po posadzeniu należy nawadniać młode drzewko, zwłaszcza w okresie suszy.
Śliwa Japońska Ozark Primer jest odporna na mróz, ale podatna na dziurkowatość liści, więc warto mieć to na uwadze. Poza tym drzewo będzie wymagać regularnego przycinania, a pierwszy zabieg należy wykonać wiosną, nawet po bezpośrednim posadzeniu.
Jeśli drzewko zostało umieszczone w gruncie jesienią, to z pierwszym zabiegiem należy poczekać do najbliższej wiosny i powinno opierać się na skróceniu pędów bocznych o 1/3 długości, a przewodnika o 1/2. sadzonkę bez pędów bocznych należy skrócić do około 80 cm.
W kolejnych latach trzeba też wykonywać cięcie formujące i prześwietlające, a także usuwać chore lub uschnięte pędy. Co ważne, przycinanie warto wykonywać w pogodne dni, a powstałe rany smarować maścią ogrodniczą.
Zapylacze
Śliwa Japońska Ozark Primer nie jest samopłodna, więc do prawidłowego owocowania potrzebuje obecności innej odmiany, która kwitnie w podobnym terminie. Dobrym zapylaczem będzie na pewno odmiana Santa Rosa, Friar, czy inne odmiany śliw japońskich.