Śliwa Japońska Sungold jest odmianą powstałą przez krzyżówkę śliw japońskich z europejskimi. To jedna z ciekawszych odmian, która w dodatku dobrze rośnie w naszym klimacie.
W Polsce Śliwa Japońska Sungold jest zupełną nowością, więc na razie nie cieszy się zbyt dużą popularnością. Wkrótce pewnie to się zmieni, zwłaszcza że mamy do czynienia z odmianą śliwy, która idealnie nadaje się do sadów towarowych, do przydomowego ogrodu, jak i na działkę.
Charakterystyka drzewa
Drzewo Śliwy Japońskiej Sungold rośnie umiarkowanie silnie, tworząc dość luźną koronę, która swoim wyglądem przypomina japońskie śliwy. Docelowo drzewo może osiągnąć około czterech metrów wysokości. Owocuje wcześnie, a zbiór jest obfity i przypada pod koniec sierpnia.
Drzewka Śliwy Japońskiej Sungold można nabyć dwa razy w roku, na wiosnę i jesienią. Bezpośrednio po zakupie zaleca się ich umieszczenie w gruncie.
Owoc
Owoce tej odmiany śliwy japońskiej są zaskakująco duże, ponieważ mogą przypominać nawet małe jabłka. Kształt mają okrągły, skórkę różowo-fioletową, pokrytą woskowym nalotem oraz nielicznymi, mało widocznymi białymi kropkami. Miąższ owoców jest żółty, soczysty, zwięzły, w smaku słodki, pyszny i bardzo aromatyczny.
Pestka jest mała i bardzo dobrze odchodzi od miąższu. Owoce ze względu na świetny smak nadają się do spożycia na surowo, ale można też je dodawać do deserów, ciast, czy potraw. Mogą zostać też przetworzone i na pewno wyjdą z nich pyszne dżemy, kompoty, konfitury i nalewki.
Uprawa
Śliwa Japońska Sungold preferuje ciepłe i słoneczne stanowisko. Urośnie w większości gleb, ale mimo wszystko najlepiej ją posadzić na glebie żyznej o pH 5,5-6,5. Młode sadzonki zaleca się nawozić ekologicznie wiosną, a także regularnie podlewać na początku.
Jest to odmiana odporna na mrozy, czy choroby, więc nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów. Mimo wszystko warto pamiętać o regularnym przycinaniu. Pierwsze cięcie powinno zostać wykonane wiosną, nawet bezpośrednio po posadzeniu. Jeśli nasadzenia dokonamy jesienią, to z pierwszym cięciem należy poczekać do najbliższej wiosny.
Cięcie powinno opierać się na skróceniu przewodnika o połowę i pędów bocznych o 1/3. Sadzonki bez pędów bocznych skracamy do około 80 cm wysokości. W kolejnych latach trzeba będzie wykonywać cięcie formujące i prześwietlające.
Warto zauważyć, że przycinanie lepiej wykonywać tylko w pogodne dni, a rany warto smarować maścią ogrodniczą.
Zapylacze
Śliwa Japońska Sungold jest częściowo samopylna, więc sama zaowocuje na 80% swoich możliwości. Aby zwiększyć plony, trzeba posadzić w jej pobliżu inne odmiany śliwy, które dodatkowo kwitną w podobnym terminie. Dla Śliwy Japońskiej Sungold dobrym zapylaczem jest Królowa Wiktoria, R.Althana, Węgierka Dąbrowicka, czy Śliwa brzoskwiniowa Jerozolimka.