Śliwa Japońska Czarna to odmiana o bliżej nieznanym pochodzeniu, która zdobyła uznanie wśród doświadczonych sadowników oraz amatorów. Nie powinno nas to za bardzo dziwić, ponieważ drzewo ujawnia niską podatność na mróz i umiarkowaną wrażliwość na większość chorób.
W dodatku Śliwa Japońska Czarna rodzi smaczne owoce o nietypowym kolorze, więc może stanowić też ozdobę. Dlatego polecana jest do przydomowego ogrodu lub na działkę.
Charakterystyka drzewa
Drzewo Śliwy Japońskiej Czarnej rośnie silnie, tworząc średnio zagęszczoną koronę o wyniosłym pokroju. Nie jest wysokie, ponieważ zatrzymuje się na około 4 m wysokości. Śliwa Japońska
Czarna wcześnie wchodzi w okres kwitnienia i owocowania, plonuje przy tym bardzo obficie i regularnie. Pierwszych zbiorów można spodziewać się w drugim lub trzecim roku od posadzenia. Sadzonki w formie odkrytego korzenia można nabyć dwa razy w roku – wiosną i jesienią.
Zaraz po zakupie zaleca się ich umieszczenie do gruntu.
Owoc
Owoce tej odmiany śliwy są bardzo dużych rozmiarów, najczęściej ważą około 80 gramów i mają średnicę 49 mm. Kształt mają okrągły, skórkę mocno czarną. Miąższ w środku jest biały, bardzo smaczny, słodki i aromatyczny. Pestka mała, okrągła, dobrze odchodząca od miąższu.
Owoce Śliwy Japońskiej Czarnej można spożywać po zerwaniu z drzewa, wykorzystać do deserów, ciast, czy nawet różnych potraw. Nadają się także na przetwory, zwłaszcza na dżemy, marmolady, czy kompoty.
Uprawa
Śliwa Japońska Czarna najlepiej przyjmie się na ciepłych i słonecznych stanowiskach, które dodatkowo są osłonięte od wiatru. Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna, o umiarkowanym poziomie wilgotności, o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym.
Odradza się sadzenia tej odmiany śliwy na glebach ciężkich, gliniastych, torfiastych lub przesadnie piaszczystych. Przed umieszczeniem sadzonki w ziemi, warto ją przekopać i odchwaścić. Śliwa Japońska Czarna jest odporna na choroby i niskie temperatury, więc nie wymaga specjalnych zabezpieczeń.
Za to trzeba pamiętać o regularnym przycinaniu. Pierwsze cięcie powinno odbyć się wiosną, nawet bezpośrednio po posadzeniu. Sadząc drzewko jesienią, trzeba poczekać z pierwszym cięciem do wiosny i powinno objąć skrócenie przewodnika o połowę i pędów bocznych o 1/3.
Jeśli poniżej są jakieś gałązki, to trzeba je wyciąć całkowicie. W kolejnych latach trzeba też wykonywać cięcie formujące, a powstałe rany zaleca się zabezpieczyć maścią ogrodniczą.
Zapylacze
Śliwa Japońska Czarna jest samopłodna, więc nie wymaga w swoim pobliżu innych odmian, które kwitną w podobnym terminie. To dobra wiadomość zwłaszcza dla tych, którzy dysponują małą ilością miejsca, ponieważ mogą ograniczyć się tylko do jednej sadzonki śliwy.