Huba na śliwie – jakie mogą być tego przyczyny?
Huba to potoczna nazwa owocników grzybów nadrzewnych i nadrewnowych. Jej obecność na śliwie nie jest mile widziana, ponieważ to pasożyt, który może pozbawić roślinę składników odżywczych, czy energii, ale nie tylko. Huba bardzo często prowadzi też rozkładu rośliny, czego konsekwencją jest nawet jej obumarcie. Jej pojawienie się może być wynikiem wielu różnych przyczyn.
Czasami huba atakuje śliwy, gdy są osłabione, uszkodzone lub zmagają się z różnego typu schorzeniami. Jednak jej występowanie może być też efektem naszego zaniedbania, zwłaszcza podczas przycinania gałęzi. Wystarczy, że nie posmarujemy ran po cięciu, a możemy doprowadzić do rozwoju infekcji i wystąpienia huby. Poza tym grzyb często atakuje starsze egzemplarze drzew owocowych.
Huba na śliwie – jak się jej pozbyć?
Nasze postępowanie będzie zależeć w dużej mierze od tego, w którym miejscu huba zaatakowała drzewo owocowe. Jeśli problem dotyczy gałęzi, to naszą śliwę da się uratować i w takich przypadkach musimy odciąć owocnik od rośliny. Następnie czyścimy gałąź tak długo, aż dotrzemy do zdrowej tkanki i na koniec powstałą ranę smarujemy środkiem grzybobójczym. Usuniętą hubę ze wszystkim fragmentami najlepiej spalić, ponieważ w ten sposób nie rozprzestrzeni się na inne drzewa owocowe w naszym przydomowym ogrodzie lub na działce.
Jeśli grzyb pojawił się na pniu, to niestety musimy liczyć się z tym, że w ciągu kilku następnych lat nasza śliwa obumrze. Zdarzają się też przypadki, gdzie nawet sukcesem usunięty grzyb może odrastać i pojawiać się na innych elementach śliwy. Oznacza to zwykle mocno zainfekowane drzewo, którego nie da się uratować. Dlatego najlepiej usunąć je z ogrodu, ponieważ huba faktycznie może przenieść się na inne rośliny, a tego na pewno byśmy nie chcieli.
Poza tym, zamiast walczyć z grzybem, lepiej od razu przeciwdziałać. Zdrowa i silna śliwa na pewno będzie odporna na wpływ wielu różnych czynników zewnętrznych, w tym również chorób i szkodników. Dlatego najlepszym środkiem profilaktycznym będzie odpowiednia pielęgnacja i nawożenie drzewa owocowego. Kluczowe znaczenie będzie mieć usuwanie nadłamanych, uschniętych, czy chorych pędów, ponieważ to przez nie grzyb atakuje rośliny.
Wszystkie powstałe rany po cięciu, uszkodzeniach mechanicznych, czy przez zwierzęta trzeba też zabezpieczać maścią ogrodniczą, ponieważ chroni przed przenikaniem grzybów i bakterii. Z kolej, jeśli już zauważymy obecność huby na śliwie, to powinniśmy od razu działać i usunąć wszystkie zarodniki. Dzięki temu mamy szansę na uratowanie śliwy, a nawet innych drzew owocowych, ponieważ huba nie będzie stanowić dla nich zagrożenia.