Czym są mszyce?

Mszyce (Aphidomorpha) to małe owady roślinożerne, które należą do rzędu pluskowiaków. Na pierwszy rzut oka nie wydają zbyt groźnie, ale niestety są szkodnikami roślin i mogą zaatakować niemal wszystkie drzewa i krzewy owocowe, ale też kwiaty ogrodowe, czy domowe. Mszyce występują w wielu gatunkach, a każdy z nich może mieć zupełnie inne preferencje roślinne, czy kolor.

Najczęściej mszyce są koloru zielonego lub czarnego. Jednak można też spotkać mszyce białe, żółte, szare, czy żółte. Mszyce żerują na łodygach i liściach, wysysając z nich soki. Ich największą aktywność zauważa się wiosną i latem, ponieważ preferują ciepłe dni.

Jakie są skutki występowania mszyc?

Jeśli mszyca dosięgnie nasze drzewa lub krzewy owocowe, to może znacząco je osłabić, a nawet zahamować ich wzrost. Rośliny będą też bardziej podatne na choroby grzybowe i wpływ niskich temperatur, zwłaszcza w okresie zimy. Nie sposób pominąć również tego, że żerowanie mszyc może zmniejszyć plonowanie naszych drzew i krzewów owocowych. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do obumarcia rośliny.

Tego na pewno byśmy nie chcieli, więc nie możemy bagatelizować problemu i lepiej obserwować swoje rośliny, zwłaszcza że żerowanie mszyc daje dość charakterystyczne objawy. Najczęściej możemy zaobserwować skręcające się i zaginające pędy i liście na drzewach lub krzewach owocowych. Z czasem zaczynają też żółknąć i zasychać. Wtedy też możemy być pewni, że mszyce będą szukać nowych roślin, które staną się dla nich źródłem pożywienia.

Jak radzić sobie z mszycą?

Choć mszyce szybko się namnażają, to walka z nimi nie jest wcale takie trudna, jak by się mogło wydawać. Wystarczy po prostu reagować, gdy pojawią się pierwsze osobniki. Do swojej dyspozycji mamy wiele środków naturalnych i chemicznych. W pierwszej kolejności warto pomyśleć o zastosowaniu naturalnych środków, zwłaszcza że nie szkodzą ani roślinom, ani ludziom i zwierzętom.

Na pewno dobrym wyborem będzie wykorzystanie preparatu z czosnku, który trzeba wykonać z trzech ząbków czosnku i dwóch łyżeczek oleju. Czosnek przeciskamy przez praskę, mieszamy z olejem i odstawiamy na dwadzieścia cztery godziny. Później preparat rozcieńczamy w pięciu litrach wody i zabieramy się do wykonania oprysku. Należy go wykonać nie tylko na wierzchu liści, ale także od spodniej strony, ponieważ tam żerują najbardziej.

Innym, ale również skutecznym środkiem naturalnym przeciw mszycom jest gnojówka z pokrzyw. W tym przypadku musimy rozcieńczyć gnojówkę z pokrzyw w proporcjach 1:10 wodą. Warto w tym miejscu zauważyć, że gnojówka z pokrzyw ma też inne zastosowanie. Sprawdza się przy nawożeniu dolistnym i korzeniowym. W walce z mszycą skuteczna jest soda oczyszczona, czy ocet. Jeśli postanowimy wykorzystać sodę, to musimy wymieszać 1/4 łyżeczki z 1 litrem wody. Z kolei jeśli wybór padnie na ocet, to tworzymy roztwór w proporcjach 1:10 z wodą.

Jeśli nie chcemy się bawić w przygotowywanie własnych preparatów, to możemy sięgnąć po gotowe specyfiki. Na krzewy i drzewa owocowe sprawdza się naturalny preparat na bazie oleju parafinowego i możemy go nabyć w każdym renomowanym sklepie ogrodniczym. Do swojej dyspozycji mamy też chemiczne środki ochrony roślin, ale zanim zaczniemy je stosować, to lepiej zapoznać się z ich instrukcją. Poza tym musimy też pilnować zalecanych dawek przez producenta.